Bestiář

7. srpna 2007 v 19:46 | z knihy Život a dílo mistra Leonarda |  Leonardo da Vinci
Havran neboli smutek
Smutek je jako havran, který když vidí, že jeho právě narozené děti jsou bílé, se smutným nářkem odlétá a odmítá je živit, dokud na nich nespatří alespoň pár černých per.
Sokol neboli velkodušnost
Sokol loví pouze velké ptáky - raději by zahynul hlady, než by se živil malými.
Hranostaj neboli mírnost
Hranostaj je velmi střídmý - stačí mu jíst jednou za den. Raději se nechá chytit lovci, než by se ukryl ve špinavé díře, a poskvrnil tak svou vznešenost.
Netopýr neboli smilnost
Netopýr je tvor neobyčejně smilný. Žádný neobvyklý způsob obcování mu není cizí - samec se samcem, samička se samičkou, páří se spolu tak, jak se ocitnou pohromadě.
Lev
Toto tak strašné zvíře se ničeho nebojívíce nežli zvuku prázdných vozíků a kokrhání kohoutů; bojí se velmi při pohledu na ně a bojácně pozoruje jejich hřebínek a velice zmalomyslní, zakryje-li se mu tvář.
Lvice
Když lvice brání svá mláďata před lovci, sklopí pohled k zemi, aby neměla strach z kopí, a děti se tak kvůli jejímu útěku nedostaly do zajetí.
Slon
Velký slon má od přírody to, co se jen zřídka najde u lidí, totiž počestnost, rozumnost, spravedlivost a dodržování náboženských zvyklostí. Neboť když se měsíc obnovuje, jdou sloni k řece a tam se slavnostně očisťují. A když vzdají poctu této planetě, vracejí se do lesů. Jsou-li nemocní, bezmocně leží a vyhazují trávu k obloze, takřka jako by chtěli obětovat. Pohřbívají své kly, když jim stářím vypadnou. Jeden kel používají k vyhrabávání jedlých kořínků a druhý používají k boji. Když jsou dostiženi lovci a únavou již nemohou dál, vlastní silou se zbaví klů a tak se jimi vykoupí. Jsou milosrdní a poznají nebezpečí. Jestliže slon objeví osamělého člověka, jenž zabloudil, ochotně ho dovede zpět na ztracenou cestu. Narazí-li na lidské stopy dříve, než člověka spatří, z obavy před zradou se zastaví a zatroubí, aby je ukázal ostatním slonům. Všichni se pak seřadí a jdou obezřetně. Sloni chodí vždy v řadě, nejstarší vpředu a druhý nejstarší poslední. Stydí se a páří se jen pod rouškou noci. Po aktu páření se nevracejí ke stádu, dokud se neumyjí v řece. Spadne-li slon do jámy, ostatní ji vyplní větvemi, hlínou a kameny, zvýší její dno, a usnadní tak svému druhovi vysvobození.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama